Nasza misja

Wiele kół naukowych ma jednoznacznie sprofilowaną działalność. Ten fakt z kolei niejednokrotnie umożliwia łatwiejsze podjęcie decyzji, czy chce się do danego koła dołączyć. Koło Badań Interdyscyplinarnych różni się od pozostałych kół naukowych tym, że jego działalność nie jest wprost sprofilowana, lecz dotyka wielu, często na pozór niepowiązanych między sobą, dziedzin. Ktoś mógłby teraz pomyśleć sobie – aha, zajmują się wszystkim, czyli niczym…
Prawda jest jednak zgoła inna. W Kole spotykają się ludzie, którzy oczywiście są specjalistami we własnych dziedzinach, które na co dzień studiują. Natomiast ich zainteresowania wykraczają szeroko poza ową dziedzinę.
Można powiedzieć, że nasi badacze spojrzą wszędzie tam, gdzie nie zajrzeli inni. Przez sformułowanie „wszędzie tam” trzeba rozumieć słowo kontekst. Nauka bowiem bazuje na dwóch sferach – tej zasadniczej, specjalistycznej, która zajmuje się szczegółowo podmiotem swoich badań, oraz tej kontekstowej, która zadaje szereg dodatkowych pytań, które przypadkiem mogły zostać pominięte podczas pracy jeszcze w sferze zasadniczej.
Dla lepszego zobrazowania tego sposobu myślenia o nauce, spójrzmy na pewien przykład. Przedmiotem badań historyka sztuki może być przykładowo obraz, dzieło malarza z XV w. Jeden historyk sztuki może zbadać je tylko pod kątem zastosowanych barw czy techniki malarskiej. Inny historyk sztuki może zwrócić uwagę tylko na motywy czy symbole, występujące na obrazie. Zaś historyk sztuki, który jest członkiem Koła Badań Interdyscyplinarnych, oprócz zbadania barw, technik malarskich, motywów i symboli, zada szereg innych pytań: czy ten obraz powstał jedynie jako zamówienie dla kogoś? Czy może stan psychiczny malarza wpłynął na sposób przedstawienia tego symbolu inaczej niż u innych malarzy z tego okresu? A jeśli tak, to czym był spowodowany ten stan psychiczny?


Z powodzeniem można podać inny przykład. Matematyk może głowić się nad pewnym nierozwiązanym od wielu lat problemem matematycznym. I ponownie, jeden matematyk być może empirycznie będzie szukał rozwiązania tego problemu, poprzez użycie szeregu różnych skomplikowanych działań matematycznych, zaś inny matematyk, który prawdopodobnie będzie członkiem KBI, zamiast tylko stosować działania matematyczne, zapyta o to, jaka była historia tego problemu matematycznego – dlaczego poprzedni matematycy nie potrafili go rozwiązać? Prześledzi całą historię tego problemu. A może spróbuje poszukać rozwiązania nie tylko w liczbach, ale w przyrodzie?
W Kole Badań Interdyscyplinarnych nie trzymamy się ściśle rozdziału na nauki humanistyczne, społeczne, matematyczne, fizyczne etc. Dla nas nauka jest wieloaspektowa i postulujemy, by nie traktować jej kompletnie specjalistycznie. Dlatego też warto znać rzeczywistą definicję słowa humanista, a nie tylko tą potoczną, związaną z zamiłowaniem do np. literatury czy historii. Humanizm wziął się z renesansu i oznaczał najkrócej zainteresowanie człowiekiem i życiem ziemskim. Nie da się ukryć, że obydwie te sfery badana nauka. Stąd można łatwo wywnioskować, że humanista powinien być tym „człowiekiem renesansu” i interesować się wszystkim tym, co dotyczy ludzi. A skoro każda nauka dotyczy pośrednio lub bezpośrednio ludzi, to humanista powinien interesować się każdą nauką i dążeniem do uzyskania prawdy w tej nauce. Przy tym nieobce naszym członkom jest pojęcie metodologii nauk, bowiem nauka o nauce wyznacza uniwersalne metody, którymi może się kierować się każdy badacz, poszukujący metody dla własnych badań. Zajmowanie się metodologią nauk, jest o tyle kluczowe, że to ona bardzo często podpowiada, które pytania można dodatkowo zadać przedmiotowi naszych badań.
Dla niektórych może brzmieć to bardzo ogólnie, ale członkowie KBI są ludźmi o szerokich zainteresowaniach, którzy swoją wiedzę i badania pragną przekazywać ludziom. Dlatego Koło jest miejscem, które umożliwia takie właśnie działanie, czy to przez wymianę doświadczeń na zwykłych spotkaniach, czy to prze organizację konferencji naukowych, prezentacji, czy przez panele dyskusyjne, działalność w mediach społecznościowych itp. A zapraszamy do nas wszystkich chętnych studentów, którzy pragną się właśnie w taki sposób rozwijać. Zatem podsumowując:
Naszą misją jest popularyzowanie wszelkiej nauki oraz poszukiwanie w niej i badanie wszelkich możliwych powiązań międzydziedzinowych, które w myśl idei humanizmu prowadzą do jak najpełniejszego odkrycia prawdy o otaczającym nas świecie.