Historia Koła Badań Interdyscyplinarnych
Historia Koła Badań Interdyscyplinarnych jest na razie krótka i rozpoczyna się w 2014 roku. Koło powstało z powodu chęci stworzenia dogodnej przestrzeni integracyjnej i naukowej dla studentów Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych (ówcześnie pod nazwą Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych).
Od początku swojej działalności KBI ruszyło pełną parą z działaniami o charakterze konferencyjnym. W listopadzie 2014 r. we wrocławskiej Mleczarni miała miejsce Ustawka humanistyczna, która polegała na tym, że uczestnicy w miłej atmosferze (nie ulicznej bijatyki), prowadzili debaty na wybrane przez siebie tematy. Niedługo potem udało się zorganizować I Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję „Konfrontacje”. Tematem przewodnim tego wydarzenia była przyszłość humanistyki. W czasie konferencji głos zabierali wykładowcy oraz studenci UWr, a także goście.
W 2015 r. plany Koła były bardzo ambitne i szczęśliwie udało się je zrealizować. Do najważniejszych wydarzeń z tego roku należy zaliczyć zorganizowanie w maju studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt. „W kręgu pamięci – opowieści o wojnie”. Konferencja została zorganizowana we współpracy z SKN Historyków UWr oraz Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Tematyka konferencji skupiała się wokół zagadnienia historii mówionej (jej etyki i hermeneutyki), historii i nauczania o II wojnie światowej oraz roli pamięci o tym i podobnych tragicznych wydarzeniach.


W tym roku KBI zaangażowało się także w organizację tzw. konferencji debiutantów pt. „Uczta”. Były to wydarzenia interdyscyplinarne zadedykowane studentom dopiero rozpoczynającym swoje kariery naukowe. Uczty miały wprowadzić młodych adeptów nauki w cały świat akademicki i realia konferencyjne. Tego rodzaju konferencje były chyba największym osiągnięciem Koła, bowiem powtarzane były kilkanaście razy. Ostatnia taka Uczta z udziałem KBI miała miejsce w 2018 roku.
W 2016 r. odbyła się II „Konfrontacja”, która tym razem skupiła się wokół tematu… seksu. Referaty, których można było wysłuchać w trakcie dotyczyły zagadnień gender studies, zagadnienia płci kulturowych, feminizmu, płciowości w języku, problemów dyskryminacyjnych itp.
Rok później odbyła się III „Konfrontacja”, której tym razem tematem przewodnim była przemoc. Głos na konferencji zabrali wykładowcy i studenci z UWr, ale także z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Pod koniec 2018 r. KBI ruszyło z cyklem wykładów popularnonaukowych pt. „Wychowanie Fizyczne 2.0”. Wbrew nazwie wykłady nie dotyczyły ćwiczeń ruchowych, lecz skupione były wokół zagadnień fizycznych – tematem pierwszej konferencji były rozbłyski słoneczne, a wykład prowadził dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego UWr.
Jednak nie samym konferencjami naukowymi żyło Koło Badań Interdyscyplinarnych. 8 listopada 2018 r. Koło nawiązało współpracę z Toruńskim Kołem Kognitywistycznym, które działa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
20 marca 2023 r. Koło Badań Interdyscyplinarnych zostało zawieszone z powodu odejścia członków oraz utrudnionego działania spowodowanego z kolei pandemią Covid-19. Jednak szczęśliwie jeszcze tego samego roku w dn. 6 listopada KBI ponownie zostało wpisane do rejestru kół uniwersyteckich jako aktywne, a następnego dnia powołano nowy Zarząd.
Zachęcamy do śledzenia dalszych losów Koła Badań Interdyscyplinarnych, które będą z pewnością tak samo bogate i różnorodne, jak dotychczasowa historia.
Do zobaczenia na konferencjach!