WYDARZENIA
Po wznowieniu działalności członkowie Koła Badań Interdyscyplinarnych zebrali się na I Walne Zgromadzenie, podczas którego wybrano Zarząd. Spotkanie odbyło się we wtorek 7 listopada 2023 r., o godz. 18.45 w sali nr 207 w budynku Instytutu Filologii Angielskiej (ul. Kuźnicza 22). Oto skład Zarządu:
- Prezes Zarządu – Michał Tórz (Kolegium MSI)
- Wiceprezes Zarządu – Maja Martynowicz (Instytut Filologii Polskiej)
- Skarbnik Koła – Vladyslav Sukhotskyi (Instytut Politologii)
- Sekretarz Koła – Dominika Król (Instytut Filologii Polskiej)
- Członek Zarządu – Antoni Fritz (Kolegium MSI)
Oprócz wybrania Zarządu, członkowie podjęli również uchwałę o rozpoczęciu rekrutacji nowych członków oraz porozmawiali o planach na przyszłą działalność naukową.
10 stycznia 2024 r. o godz. 18.45 w sali 207 budynku IFA (ul. Kuźnicza 22), Prezes naszego Koła wygłosił otwartą prezentację pt. Humaniści – czy to na pewno tylko osoby, które lubiły w szkole historię? Prezentacja dotyczyła postaci humanisty – jak prezentowała się dawniej (w czasach renesansu), a jak ma się współcześnie oraz czym zajmuje się humanista, w kontekście septem artes liberales. Oprócz tego prelegent opowiadał również o różnych ścieżkach badawczych, które można wykorzystywać w trakcie badań naukowych oraz opowiedział o podstawach metodologii nauk, czyli tzw. nauki o nauce, której założenia logiczne i filozoficzne stanowią podstawę właściwie każdej szczegółowej metody badawczej. Po prezentacji wywiązała się krótka dyskusja na temat współczesnego humanizmu oraz współczesnych metod uczenia się i przekazywania wiedzy.
Dnia 22 lutego 2024 r. o godz. 18.00 w sali 207 IFA (ul. Kuźnicza 22) odbyło się II Walne Zgromadzenie członków KBI. W czasie spotkania członkowie przyjęli sprawozdanie z działalności za 2023 rok, a także przyjęto projekt nowego logo Koła. W zakresie spraw administracyjnych członkowie podjęli decyzje o zmianie osobowej na stanowisku Skarbnika Koła – odwołano kol. Vladyslava Sukhotskyiego, a w jego miejsce powołano kol. Jakuba Stachurkę. Pozostali członkowie Zarządu pozostają na swych stanowiskach. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o planie pracy na najbliższe miesiące, którego uchwalenie jest planowane na kolejne zebranie. Sprawozdanie z II WZ znajduje się w zakładce „Dokumenty KBI”.
10 maja 2024 r. w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Collegium Broscianum), odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Zwierzęta w kulturach Wschodu”, którą zorganizowało Koło Naukowe OKoło UJ. Na wydarzenie przyjechali studenci i wykładowcy z całego kraju, a także z zagranicy. Reprezentantem naszego Koła był Michał Tórz, który w czasie konferencji wygłosił referat pt. Zwierzęta w rytuałach ludów syberyjskich – aspekty etnomuzykologiczne.
W trakcie kilku paneli można było zapoznać się z fascynującymi tematami, począwszy na kwestiach dotyczących ochrony praw zwierząt w krajach azjatyckich i bliskowschodnich, przez sprawy mówiące o roli i pozycji zwierząt w tamtejszych cywilizacjach, aż po zagadnienia historyczne, a nawet językoznawcze.
Jako koło naukowe, które w swoim działaniu postuluje podejście interdyscyplinarne do nauki, cieszymy się, że powstają takie inicjatywy i gorąco je wspieramy. Obok można zapoznać się z szczegółowym planem konferencji.



17 maja 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Bielawie odbyły się IV Spotkania z Biologią. Jest to inicjatywa organizowana wspólnie przez LO w Bielawie, Wydział Nauk Biologicznych UWr oraz uniwersyteckie koła naukowe. W tym roku do współorganizowania paneli naukowych zaproszono także KBI. Wydarzenie to ma na celu wzbudzenie zainteresowania naukami biologicznymi w uczniach szkół średnich i podstawowych z całego powiatu dzierżoniowskiego.
W wydarzeniu brali udział przedstawiciele władz powiatu, miasta, nauczyciele, uczniowie oraz rzecz jasna nasi studenci i wykładowcy. Całość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu dyrekcji bielawskiego liceum, ale również dzięki inicjatywie prof. Krzysztofa Stefaniaka (Zakład Paleozoologii) oraz mgra Karola Karbowskiego (doktoranta w Zakładzie Paleozoologii).
KBI było reprezentowane przez skład: Zuzanna Rzeźniczak, Iga Amrozik i Michał Tórz. Nasze członkinie zorganizowały prelekcje o temacie: Jak styl życia wpływa na nasze zdrowie – czyli czym są przewlekłe stany zapalne, zaś Michał Tórz wygłosił prelekcję pt. Śpiew ptaków w ujęciu interdyscyplinarnych badań biomuzykologicznych.

Obóz adaptacyjny dla nowoprzyjętych studentów KMSI, czyli jak zacząć rok akademicki w przytupem
Kiedy – 28 września (sobota) – 1 października (wtorek)
Gdzie – Stacja ekologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego „Storczyk” w Karpaczu
Atrakcje (m.in.):
– piątkowe spotkanie integracyjne w Ogrodzie Botanicznym (dzień „0” 27 września),
– wyjazd do Karpacza,
– wspinaczka na Śnieżkę,
– tutoriale i warsztaty dot. zasad studiowania w KMSI.
Osoba do kontaktu w sprawie zapisów: Jakub Stachurka, student III roku Prawa, Historii i Komunikacji wizerunkowej w Kolegium MSI jakub.stachurka1@gmail.com
Początki studiowania w Kolegium MSI mogą być dla wielu trudne, zwłaszcza że od razu trzeba wejść na wysokie obroty, by nie ugrzęznąć. Gwarantujemy jednak, że możliwe trudne początki szybko zmienią się w coś wspaniałego. Aby więc ułatwić Wam start w szeregach Kolegium, przygotowaliśmy dla Was ofertę udziału w obozie adaptacyjnym, którego celem będzie zwłaszcza:
– umożliwienie łatwiejszej adaptacji nowym studentom przyjętym do Kolegium MSI w roku akademickim 2024/2025 do warunków studiowania na uczelni,
– przybliżenie podstawowych zasad studiowania w Kolegium MSI, praw i obowiązków studenta w UWr oraz savoir-vivre’s akademickiego,
– ułatwienie uczestnikom obozu aklimatyzacji w Kolegium UWr, zawarcia nowych znajomości z rówieśnikami i „starszymi” studentami i poznania tajników studiowania w Uniwersytecie Wrocławskim.
Organizator obozu: Koło Badań Interdyscyplinarnych